Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najmocniejsze cytaty – Kiedy dwie osoby są gotowe na związek? Psychoterapeuta wyjaśnia

46 151  
156   159  
Dzisiaj:
  • Pracowników trzeba od nowa uczyć zachowywania się w biurze
  • Absurdalne pytanie na kartkówce
  • Zbyt kobiecy obraz Jezusa
  • Koterski o uczeniu uczuć

#1. Pracowników trzeba od nowa uczyć zachowywania się w biurze


Praca zdalna to rzeczywistość, z którą zetknęliśmy się po nadejściu pandemii. Zmienił się sposób komunikacji, to, że pidżama to standardowy strój do biura, a firmowe spotkanie to dobry moment na śniadanie.

Teraz to powoli się zmienia i okazuje się, że część osób przestało pamiętać o podstawowych zasadach zachowania w biurach. Jak opowiada Myka Meier, założycielka firmy oferującej kursy etykiety biznesowej, za kurs dla osoby indywidualnej bierze 350 dolarów, dla grup pracowników 2,5 tys. dolarów. Tak opowiada o swojej pracy:

Zaczęliśmy widzieć większą liczbę osób pytających: „Jakie są nowe zasady biurowe po COVID-19? Czy możemy ze sobą rozmawiać? Czy możemy rozmawiać przy dystrybutorze wody?”.

Po powrocie do biura zaczęli popełniać błędy, takie jak głośne rozmowy przez telefon, wysyłanie e-maili do współpracowników znajdujących się kilka biurek dalej, aby uniknąć osobistej rozmowy, a także jedzenie potraw o intensywnym zapachu.

Dodatkowym problemem jest pokolenie Z, dla którego często jest to pierwszy kontakt z pracą w biurze:

Pokolenie Z jest przyzwyczajone do komunikacji wirtualnej, a kiedy wchodzi na nowe stanowisko lub do nowej pracy i nie komunikuje się w określony sposób, jest to szokujące dla pokolenia, które nie dorastało w ten sposób.

Radzi też, żeby samemu szukać zasad zachowania i protokołów obowiązujących w pewnych sytuacjach:

Możesz być najmądrzejszą osobą w pokoju, ale jeśli twoja inteligencja emocjonalna nie jest na najwyższym poziomie, to prawdopodobnie musisz jeszcze nad tym popracować.

#2. Absurdalne pytanie na kartkówce


Nauczanie w Polsce zmienia się, ale czasami słyszymy o sytuacjach, w które ciężko uwierzyć. O jednej z takich opowiedział dziennikarz Łukasz Zboralski, podał on przykład zadania z V klasy podstawówki, które było na kartkówce:

V klasa SP. Kartkówka sprawdzająca, czy przeczytali lekturę „Chłopcy z placu broni”. Pytania w stylu – jaki był dokładny adres domu Nemeczka, do wyboru numery domów.

Inny użytkownik podał przykład ze szkoły syna:

U mojego syna (podobny typ nauczycielki) z „Chłopców” było pytanie o to, co wciągali nosem. Odpowiedzi do wyboru: sól, tabaka, coś innego.

Według części komentujących to nic nowego i tak było lata temu. Dla innych jest to nieudolna próba wychwycenia, kto przeczytał książkę zamiast streszczenia. Sam nauczyciel pewnie rzucił okiem na przypadkową stronę.

Co Wy sądzicie, jakie pytania były w Waszych szkołach?

#3. Zbyt kobiecy obraz Jezusa


Hiszpański malarz Salustiano Garcia Cruz na zlecenie kościelnej instytucji Consejo de Hermandades de Sevilla, która zajmuje się organizacją wielkanocnych procesji, wykonał plakat z wizerunkiem Jezusa, który wzbudził wiele kontrowersji. Jezus jaki jest, każdy wyżej widzi. Znawca sztuki Artur Ramon mówi o nim tak:

(…) ten Jezus jest w pewnym stopniu kobiecy czy nawet androgeniczny. Hiszpania jest ciągle całkiem homofobicznym krajem i wielu osobom nie podoba się, że Jezus został w taki sposób przedstawiony na plakacie promującym festiwal, który ma celebrować ostatnie chwile jego życia.

Autor na zarzuty odpowiedział:

Homoseksualny Jezus, bo wygląda zbyt uroczo i jest za przystojny? Litości! Żyjemy w XXI wieku.

W innej rozmowie dodał:

W moim obrazie nie ma nic rewolucyjnego. Jest nowoczesny, ale umieściłem na nim elementy wykorzystywane w sztuce sakralnej przez ostatnich siedem stuleci. Nie rozumiem, dlaczego nie podoba się ludziom, którzy go krytykują.

Garcia Junior, który był modelem i jest synem autora obrazu, mówi:

To wszystko nas bardzo zaskoczyło, bo podeszliśmy do projektu z pełnym szacunkiem. Wiele kontrowersji wynika z faktu, że model jest zbyt ładny, Chrystus zbyt przystojny i atrakcyjny.

#4. Koterski o uczeniu uczuć


Michał Koterski udzielił wywiadu w podcaście #WprostPrzeciwnie. Rozmawiała z nim Paulina Socha-Jakubowska, a popularny „Misiek” opowiedział między innymi o uczuciach i jak bardzo są one pomijane we współczesnej edukacji.

Uczą nas wszystkiego. Dopływów Nilu, budowy pantofelka, ale czy ktoś nam kiedyś powiedział, że jest coś takiego jak siedem podstawowych uczuć? Naucz się je nazywać. I mało tego! Czy ktoś nam powiedział, że wszystkie uczucia są dobre, włącznie z lękiem? Lęk nas informuje o czymś, przestrzega przed tym, że mamy prawo do tego. Nie! I my chcemy mieć nagle wykształconych geniuszy, a jak oni mają sobie z tym poradzić? Jedno to dojść do sukcesu, a potem sobie z tym poradzić. Ile dzieciaków, które mają świetne oceny, nagle dostają czwórkę, co ja bym był szczęśliwy, że mój czwórkę przyniósł, a dla niego to jest koniec świata. Często też dlatego takie dzieciaki popełniają samobójstwo. Nie potrafią sobie poradzić z tym, że on nie dostał kolejny raz piątki.

Całą rozmowę zobaczycie tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=oBjG88cy8lg&t

#5. Kiedy dwie osoby są gotowe na związek? Psychoterapeuta wyjaśnia


Marcin Matych to psychoterapeuta znany jako Dr Nerwica, a ostatnio był gościem w podcaście prowadzonego przez Paulinę Koziejowską i Macieja Orłosia (tak, tego z Teleexpressu) – „W związku”. Kanał, jak sugeruje nazwa, zajmuje się różnymi aspektami związku, związków partnerskich, małżeńskich oraz tym, jak dbać o związek, jak się w nim komunikować. Padło tam pytanie:

Kiedy jest ten moment, kiedy możemy wejść w związek? Kiedy jest ten moment, że stwierdziliśmy, że „tak, dogadaliśmy się ze sobą, jestem gotowy i otwarty, żeby stworzyć życie z drugą osobą”?

Marcin Matych wyjaśnia:

Kiedy możemy być samotni. Jeżeli ja wybieram bycie z kimś, ale wybieram bycie z kimś nie dlatego, że nie umiem być sam. Tylko mogę zupełnie dobrze być sam, ale wybieram życie z kimś. Czyli dwie osoby, które wybierają życie razem, ale mogą żyć osobno i wybierają życie razem to jest dojrzała relacja. Nie ma zależności, „wiszenia”, nie ma zaspokajania deficytów.

Cała rozmowa:

https://www.youtube.com/watch?v=vfgV4Ndt944

W poprzednim odcinku: Zarząd Agory odniósł się do konfliktu na linii Kanał Zero – Gazeta Wyborcza

5

Oglądany: 46151x | Komentarzy: 159 | Okejek: 156 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.04

26.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało